загрузка...
Loading...

В розділі підручники PDF додано підручники для 1, 5, та 10 класу 2018 року видання

Біологія - універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

 

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

 

ДВОДОЛЬНІ ЗРОСЛОПЕЛЮСТКОВІ. РОДИНА ГАРБУЗОВІ

 

Загальні ознаки. Квітки, як правило, одностатеві: або чоловічі, або жіночі. Чашечка з 5 чашолистків. Віночок з 5 зрослих пелюсток. Колір їх — білий або жовтий, іноді зеленуватий (але не синій, червоний чи фіолетовий!). Тичинок 3 або 5, що часто зростаються одна з одною. Маточка 1. Зав’язь нижня. Формули:

(риска над цифрою 1 показує, що зав’язь нижня).

Квітки часто одиночні, не зібрані у суцвіття. Плід — гарбузина або ягода. Повзучі, сланкі або чіпкі трави, з вусиками, що є видозміненими пагонами.

Географія й екологія. 100 родів і 850 видів переважно у тропічних країнах. У помірних областях — лише деякі занесені види.

Харчові рослини гарбузових. Багато гарбузових дуже поширені в культурі. Одна з найрозповсюдженіших овочевих рослин — огірок. Це найбільш холодостійка рослина. У відкритому ґрунті вирощується на всій території України. Більш теплолюбні дині і кавуни. Кращі сорти дині відомі із середньоазіатських країн, кавунів — із пониззя Волги. Плоди дині можуть досягати 10-12 кг, кавунів — до 20 кг. Найбільші плоди серед усіх рослин у гарбуза — 30 і навіть 40 кг.

Особливе застосування має люфа, яка культивується у тропіках і субтропіках, зокрема на Кавказі. Люфа — висока повзуча рослина. З її плодів виготовляють губки.


загрузка...