загрузка...
Loading...

Біологія - універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО ОДНОКЛІТИННІ ТВАРИНИ, АБО НАЙПРОСТІШІ

 

ТИП ІНФУЗОРІЇ

 

ПОХОДЖЕННЯ І ЗНАЧЕННЯ НАЙПРОСТІШИХ

 

Походження найпростіших. Учені вважають, що саркодові і джгутикові — найдавніші найпростіші. Вони виникли від давніх джгутикових близько 1,5 млрд. років тому.

Інфузорії — більш високоорганізовані тварини — з’явилися пізніше. Існування джгутикових, що мають хлоропласти, є свідченням спорідненості та спільності походження найпростіших і одноклітинних водоростей від найдавніших джгутикових.

Значення найпростіших. Багато найпростіших, особливо інфузорій, беруть участь у самоочищенні водойм, є кормом для нижчих ракоподібних, молюсків, мальків риб. Помітна їх роль у процесах ґрунтоутворення. Радіолярії та форамініфери відіграють значну роль в утворенні відкладів крейди та вапняку. Дуже небезпечні для людини і тварин паразитичні найпростіші. Дизентерійна амеба, проникнувши у стінки товстого кишечника людини і розмножуючись у них, викликає утворення виразок, поглинає червоні кров’яні тільця крові. Лямблія, паразитуючи у тонкому кишечнику і жовчних протоках печінки людини (переважно дітей), викликає запалення жовчного міхура, кишкові розлади. Інфузорія балантидій у тканинах кишечника харчується клітинами крові. Найбільша кількість паразитів людини і тварин зустрічається серед представників типу Споровики. Так, кокцидії паразитують у клітинах епітелію кишок і проток печінки кролів, зайців, великої рогатої худоби, домашніх птахів, викликаючи нерідко масову загибель молодняку. Малярійний плазмодій спричиняє тяжке захворювання людини — малярію. Малярійний плазмодій переноситься малярійним комаром. При укусі малярійного комара з його слиною у кров здорової людини проникають рухливі клітини малярійного плазмодія. Спочатку вони потрапляють до клітин печінки, а потім — в еритроцити, де відбувається їх живлення, ріст та розмноження нестатевим способом. Статевий спосіб розмноження малярійного плазмодія відбувається в організмі самки малярійного комара, куди він потрапляє при укусі разом із кров’ю хворої людини.






загрузка...