загрузка...
Loading...

Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

РЕЛІГІЄЗНАВСТВО

Лекція 4

ІНДУЇЗМ

4.3 Сучасний стан індуїзму

Сьогоднішня картина релігійного життя в Індії досить строката. Це пов'язано із строкатістю етнічного і класового складу населення Індії. Тут можна зустріти витончені форми релігійно-філософських систем Веданти і широке розповсюдження народних культів Шіви, Винну і Крішни, а також грубі обряди у вигляді

оргій. Індуїзм завжди відрізнявся віротерпимістю, здатністю вбирати культи інших народів. З іншого боку, існує прозелітизм, тобто заборона на перехід окремих осіб в індуську віру. На цьому шляху стоїть вчення про касти, якому надано сакрального характеру. Для того щоб вважатися індусом, необхідно за народженням належати до певної касти. Саме це положення стало на шляху до перетворення індуїзму у світову релігію.

Не дивлячись на законодавчу заборону, в Індії до цього часу існують біля 70 млн. недоторканих — людей, яким заборонено користуватися криницями загального користування, ходити правою стороною вулиці, відвідувати храми. Хоча для них виділені квоти місць у парламенті, вищих учбових закладах, в сільській місцевості все ще зберігаються традиції неприязні по відношенню до цих людей. Спроби недоторканих скористатися своїми законними правами, як правило, призводять до погромів.

Як і раніше, індуїзм поділяє індійське суспільство на касти, приписує їм певні норми поведінки, регламентує життя індусів.

Уряд Індії, поважаючи релігію, намагається якось модернізувати її, звільнити від найбільш диких звичаїв і вірувань, хоча на побутовому рівні зробити це все ще не вдається.

Ідеї староіндійської філософії та релігії отримали розповсюдження серед багатьох народів Сходу, а також європейських країн. Оригінальність та могутність індійської філософії істотно вплинули на творчість відомих мислителів Нового і Новітнього часу, серед яких Вольтер, Ж. Ж. Руссо, Г. Гегель, А. Шопенгауер, Ф. Ніцше, Л. Толстой, Р. Ролан, А. Швейцер. Вони значно вплинули і на формування поглядів відомих політичних та суспільних діячів Індії, таких як Махатма Ганді, Джавахарлал Неру та інших.

загрузка...